Taşınma İzni Kaç Gündür?

Özel sektörde veya kamu kurumlarında çalışanlar, evden eve nakliyat işlemlerini gerçekleştirebilmek için taşınma izni alabilmektedir. Bu izin, çalışanlara haktır. Bu yazımızda taşınma işlemlerinizde doğru prosedürü takip etmenize ve uygulamanıza yardımcı olacağız. İşte başlıyoruz:

Taşınma İzninin Kanundaki Yeri

Taşınma izni, 4857 sayılı İş Kanunu 55/j bendinde geçmektedir. Taşınma izni döneminde ücretten kesinti olamaz ve çalışan kişi diğer maddi haklarını kullanmaya devam eder. Başka bir deyişle çalışan taşınma izni aldığında izinde geçirdiği süreyi, işveren çalışılmış gün olarak saymaktadır. Kanunda taşınma izninin kaç gün olduğu açık bir şekilde belirtilmemiştir, ancak birçok kurum taşınma iznini 1 veya 2 gün olarak uygulamaktadır.

Taşınma izni talebinizi yöneticinize ve çalıştığınız kurumun insan kaynakları birimine en az bir hafta öncesinden bildirmenizi tavsiye ederiz. Sözlü veya yazılı olarak taşınma izni talebinde bulunabilirsiniz. Talebinizin onaylanması durumunda izin günlerinin yazılı olarak bildirilmesi veya sistemsel girişlerinin yapılması çalışanın yükümlülüğü altındadır. Bu konuda şirketinizin insan kaynakları birimi sizi yönlendirecektir. Ancak unutmamanız gereken önemli bir noktanın altını çizmemizde fayda var. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25. maddesi 2. bendine göre iş yerinize haber vermeden işinize en az iki gün devam etmezseniz, çalıştığınız kurum iş akdinizi sonlandırabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, izin girişinizi yaptığınızdan emin olun.

Taşınma döneminde birçok masraf çıktığı bilinmektedir, şirketiniz size bu dönemde maddi destek sağlıyor olabilir. 6245 sayılı Harcırah Kanunu’na göre kamu kurumu çalışanlarına taşınma harcırahı sunulduğu bilinmektedir. Benzer şekilde özel şirketler de çalışanlarına taşınma desteği sağlayabilmektedir. Bu destek, özel şirketler için bir zorunluluk değildir ancak bazı özel şirketler bu desteği çalışanlara bir yan hak olarak sunabilmektedir. Bu yüzden taşınma izninizi talep ederken şirketinizin insan kaynakları birimine “taşınma desteği” veya “taşınma yardımı” sağlayıp sağlamadıklarını sormayı ihmal etmeyiniz.

Taşınacağınızı şirketinize bildirdiniz ve izninizi aldınız, peki ya güvenilir nakliyat şirketini nasıl bulacaksınız? Merak etmeyin, eTaşın bu konuda da sizin yanınızda. İsterseniz En İyi Nakliye Firmaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Taşınma İzni Ve Mazeret İzinleri Arasındaki Farklar

Taşınma izni evinizi bir adresten başka bir adrese taşımak için verilmiştir. Mazeret izinleri ise ölüm, doğum, evlenme durumunda, evden eve taşınma dönemlerinde elektrik, tesisat, çilingir veya nakliye sonrası evinizi temizletmek için verilmiştir.

Eğer çalışan biriyseniz, hem taşınma hem mazeret izinlerini aynı anda almakta zorluk yaşayabilirsiniz. Eğer mazeret izni almak ile uğraşmak istemiyorsanız ve daha kısa bir süre içerisinde taşınmak istiyorsanız eTaşın ile çalışabilir ve güvenli nakliyat hizmetinin yanında nakliye sürecinize paralel olarak tamamlanan ek hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Sektörde eşi benzeri olmayan bu hizmetler bütününü ve garantili nakliye hizmetini sadece eTaşın’da bulabileceğinizi belirtmek isteriz.

Taşınma İzni Nasıl Alınır?
Taşınma İzni Nasıl Alınır?

Taşınma İzni Nasıl Alınır ?

Taşınma izninden kısaca bahsettik, şimdi de taşınma izninin nasıl alınacağını konuşalım. Taşınma izninizi son dakikaya bırakmamalı, mutlaka bir hafta öncesinden yöneticinize bildirmelisiniz. Taşınma izninizi pazartesi veya cuma gününe alarak hafta sonu ile birleştirebilir, geniş bir zaman aralığında rahat rahat taşınabilirsiniz. Eşyalarınızı toplarken ihtiyacınız olacak olan kolileri nereden bulacağınızı bilemiyorsanız Taşınma Kolisi Nereden Bulunur? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Eşyaları toplamak demişken “İzni aldım ama bu izin ne eşyaları toplamama ne de yerleştirmeme yeter!” diye düşünüyorsanız hiç endişeye kapılmayın! eTaşın size 1 günde anahtar teslim taşıma hizmeti vadediyor.

Nakliye sektöründe oldukça nadir olarak sunulan anahtar teslim taşıma hizmeti, hem titiz çalışılması gereken hem de oldukça risk barındıran bir hizmet olduğu için taşınan insanların aklında 2019 yılına kadar bir soru işareti olarak kalmıştı. Artık eTaşın sizinle!

Bu yoğun ve stresli taşınma sürecini eTaşın olarak nasıl oldukça keyifli bir sürece çevirdiğimizi anlatalım: Eski evinizdeki eşyaların hepsi paketlenir (tabaklar, kıyafetler dahil), eski eviniz ve  yeni eviniz temizlenir. Nakliyeciler genel temizliği yapılmış evinize eşyalarınızı kurar. Buna paralel temizlik görevlilerimiz kolileri tek tek açarak mutfak eşyalarınızı raflara yerleştirir. Öğleden sonra çilingir evinize gelir ve kapı kilidinizi değiştirir. Nakliyeciler işlemlerini tamamladıktan sonra temizlik görevlileri evin son temizliğini yapar. Son hizmet sağlayıcısını uğurlayıp koltuğunuza oturduğunuzda size sadece keyif kahvenizi yudumlamak kalır! ☺️

Taşınma Yardımı Nedir?

Kamu ve bazı özel şirket çalışanları işleri dolayısıyla taşınmaları gerekebilmektedir. Bu durumda çalışanlar çalıştıkları kurumdan maddi destek alabilmektedir. Kamuda “taşınma harcırahı” olarak da geçen bu hak, evden eve nakliye masraflarınızın bir kısmını karşılamanıza yardımcı olacaktır. 2020 yılına ait yol harcırahını öğrenmek istiyorsanız “Yurtiçi Görev Yolluğu (Yol Harcırahı) Hesaplama” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Taşınma İzni Zorlukları

Taşınma izninde zamanınız az olmasına rağmen bir çok iş yapmanız gerekmektedir. Bu süreci profesyonel yardım almadan sorunsuz bir şekilde atlatmak bir hayli zordur. Neden mi dersiniz, çünkü yapılması gereken birçok iş sizi bekliyordur. Taşınma izninde yapmanız gerekenler:

  • Evden eve nakliyat firması bulunması
  • Eşyaların toparlanması
  • Eşyalara uygun kolilerin bulunması
  • Eşyaların paketlenmesi
  • Kullanılmayacak eşyaların ayrıştırılması
  • Bu eşyalar için depo bulunması
  • Yeni evin temizletilmesi
  • Yeni eve eşyaların yerleştirilmesi
  • Ve elektrik, su, doğalgaz gibi aboneliklerin yapılması

Yukarıda saydığımız işleri kısıtlı zamanda yapmak zordur.  Eğer siz de taşınmak istiyorsanız ve sınırlı izin günlerinizi düşünüp işin içinden çıkamıyorsanız doğru adrestesiniz! eTaşın evden eve taşınma sürecinizi yönetmekten mutluluk duyacaktır. Detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz sitemizi ziyaret edin. Taşınma talebi oluşturun ve anında fiyat görün! Umarız bu yazımızda size faydalı olabilmişizdir. Eklememizi istediğiniz kısımları veya eksik olduğumuz kısımları lütfen yorum yaparak bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Mutlulukla kalın!  🌸🏡

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonFiyat Teklifi Al