Ana SayfaBiliyor Muydunuz?İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

Taşınacağınız zaman adres değişikliği yaptığınızı kanunen beyan etmek zorundasınız. Peki, bu işlemi taşınmadan önce mi, sonra mı yapacaksınız?

Taşınırken İkametgah Değişikliği Ne Zaman Yapılmalı?

İkametgah Adresini Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereğince her birey yaşadığı adresi beyan etmek zorundadır. Gerektiğinde bulunabilmeniz hem sizin hem de toplumun güvenliği için gereklidir. Dolayısıyla her taşınmada da adres değişikliğini beyan etmek zorundasınız.

Bu işlemi taşındıktan sonra yapmanız en ideal zaman olacaktır. Her şeyden önce, taşınana kadar hangi adrese gidecek olduğunuz belli değildir. Taşınma süreçlerinde onlarca ev arasından bir seçim yapıp, hem kendiniz hem de aileniz için en uygun lokasyonu ve evi bulana kadar ikematgah değişikliği yapmanıza gerek yok.

Evinizi bulduktan sonra ise mülk sahibi ile yapacağınız kontratın akabinde ilk adımı atmaya başlayabilirsiniz. İkametgah değişikliği için ilk etapta size kira kontratınız yeterli olacaktır. Sonrasında ise üzerinize kayıtlı bir faturanız olması gerekiyor.

İkametgah Değişikliği Nerede Yaptırılır?

İl Nüfus ve Vatandaşlık MüdürlüğüÖnceden taşındığınız mahallenin muhtarlığında ikematgah değişikliği yaptırabiliyordunuz. Bunun için kira kontratınız ya da adınıza, yeni adresinize kayıtlı olan bir faturayla gitmeniz de yeterli oluyordu. Ancak bu durum son yıllarda değişti.

Artık ikematgah değişikliği yapmak için ilçenizde bulunan nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekiyor. Elbette gitmeden önce de randevu almanız şart. Online olarak alabileceğiniz randevu olmadan gitmeniz halinde işleminiz yapılmaz.

Nüfus müdürlüğüne kira kontratınız ile gitmeniz de yetmiyor. Bu yüzden kira kontratını aldığınız zaman öncelikle elektrik, su, doğal gaz, sabit telefon hattı, internet ya da diğer telekomünikasyon hizmetlerine ait bir faturayı da yanınızda bulundurmalısınız. Ancak bu şekilde nüfus müdürlüğünden online olarak randevu alabilir ve gittiğinizde de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İkametgah Adres Değişikliğini Bildirmeme Cezası

Başta da dediğimiz gibi, kanuni olarak bu beyanda bulunmak zorundasınız. Ama bunun için size verilen belli bir süre var. Yani, kontratı yapar yapmaz üzerinize bir fatura almanız ve ikametgah için nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmiyor.

Ancak eğer adres değişikliğinizi 20 gün içinde bildirmemeniz halinde 87 TL’lik bir ceza ödemek zorundasınız. Bununla birlikte eğer bu cezadan muaf tutulmak için yanlış beyanda bulunursanız bu kez de 1000 TL’lik bir ceza ödemeniz gerekiyor. Dolayısıyla ikametgah değişikliğinizi taşınmanın ilk ve zorlu etabını atlatır atlatmaz yapmanızda fayda var.

Bu süreci daha da kolaylaştırmak yine sizin elinizde! Eğer ikametgah adresi değişikliği gibi işlemleri yapmak için size daha fazla vakit kalmasını istiyorsanız eTaşın ile taşınma sürecinizde zaman kazanın!

İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Yorum
İsminizi girin

İlginizi Çekebilir

Fiyat Teklifi Al