Ana SayfaBiliyor Muydunuz?Hayvan Taşımacılığı Ve Avrupa Sözleşmesi Hakkında Her Şey

Hayvan Taşımacılığı Ve Avrupa Sözleşmesi Hakkında Her Şey

Avrupa Konseyine üye imzacı Devletler, Avrupa Konseyinin amacının, ortak miraslarını teşkil eden ülkü ve ilkeleri korumak ve gerçekleştirmek için üyeleri arasında daha yakın bir birlik sağlamak olduğunu göz önünde tutarak, hayvanlara iyi muamele edilmesinin uluslararası hayvan nakliyatı gerekleri ile bağdaştırılabileceğine kani olarak, nakliyat sırasında hayvanları, mümkün olduğu kadar eziyetten korumak arzusu ile harekete geçerek bu konuda, hayvanların uluslararası nakliyatına ilişkin ortak hükümler kabulü yoluyla gelişme kaydedilebileceğini düşünerek, Aşağıdaki hususlarda anlaşmışlardır:

  • Akit Taraflardan her biri, bu Sözleşmenin uluslararası hayvan nakliyatını düzenleyen hükümlerini uygulayacaktır.
  •  İşbu Sözleşmedeki «Uluslararası nakliyat» tabirinden, sınır trafiği hariç sınır geçmeyi gerektiren her türlü sevkiyat kastedilmektedir.
  •  Nakliyatın bu sözleşme hükümlerine uygun olup olmadığına, hayvan sevkini gerçekleştiren ülkenin yetkili makamları, karar vereceklerdir. Bununla beraber, hayvan gönderilen ülke veya yol üzerindeki ülkeler nakliyatın sözleşme hükümlerine uygunluğuna itiraz edebilirler. Ancak, hayvanların iyiliği için mutlaka gerekmedikçe, sevkiyat durdurulamaz.
  • Akit Taraflardan her biri, grevlerin veya diğer önceden kestirilemeyen durumların ülkesinde bu sözleşme hükümlerinin tam uygulanmasını engellediği hallerde hayvanların maruz kalacakları eziyeti önlemek veya azaltmak için gerekli tedbirleri alacaktır’.

Genel hükümler:

1. Hayvanlar uluslararası nakliyat maksadı ile vasıtalara yüklenmeden önce, ihracatçı ülkenin yetkili bir veterineri tarafından, nakliyata elverişli olup olmadıkları hususunda muayene edilmelidirler. Bu sözleşmede yetkili veteriner tabiriyle kastedilen, ilgili merciler tarafından tayin edilmiş veterinerdir.

 2. Hayvanların yüklenmesi, yetkili bir veterinerin uygun göreceği şartlar neticesinde yürütülmelidir.

İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Yorum
İsminizi girin

İlginizi Çekebilir

Fiyat Teklifi Al